Vlčí blog - kapitola prvá

23. 05. 2012 22:32:21
A ten lupus je co? To je jako lupenka? Holka, ty jsi mladá, to se srovná. Něco s imunitou, jo? To chce vitaminy. Ty bereš cytostatika? Tak k tomu máš i rakovinu, ne? To já jsem taky unavená! To já znám, v pátek už mě všechno bolí... Tuhle vyrážku měla moje holka taky, v lékárně jí na to namíchali mast a bylo to dobrý. To chce si zasportovat a někam mezi lidi!

Asi tak nějak to vypadá, když se před někým zmíníte, že máte SLE čili lupus čili vlka. Hned v první vteřině se div nefackujete.

I já jsem se vždycky chtěla fackovat. Chytit vyřčená slova ještě ve vzduchu než dolétnou do uší toho druhého a nacpat si je zpátky do pusy. Že já nemávla rukou a neřekla třeba ále, pořád dokola ty ledviny. Na ledviny lidi slyší, protože každý druhý má ledviny a každý ví, že ledviny jsou z krátých triček, holých zad a chladných mezí. S ledvinama bych měla klid. Ovšem pak mě to napadlo. Vždyť co umím? Básnit a bájit, vymýšlet a fantazírovat. A tak vyprávím vlčí příběh zabalený do pohádky, protože pohádkám rozumí každý, protože každý rád poslouchal maminčino povídání před spaním a o příbězích plných kouzel potom dlouze přemýšlel.

Tak vyprávím o tom, jak je tělo člověčí takový hrad, který je zvenčí chráněn hradbami - kůží a zevnitř početným a silným vojskem - imunitou. Vojáci se snaží pevnost chránit ze všech sil, ale když přijde vlk, začne nenápadně zaklínat jejich sevřené šiky podivným a mocným kouzlem. Ochránci pak celí omámení vidí nepřítele v každičkém koutě hradu, za každým jeho oknem. Hrrrr na ně! volají pořád a rozbíjejí místo, které měli chránit, a teď jim připadá zlé a podlé a nebezpečné. Takhle nějak potom imunita napadá buňky vlastního těla a narušuje vnitřní systém, snaží se zlikvidovat vnitřní orgány, protože vlk se tolik snaží čarovat.

A co víc - s vlkem tiše přilétá i motýl, který to, co se děje uvnitř hradu, ukazuje na jeho vnějším zrcadle, na lidké tváři. Posadí se na nos, roztáhne křídla přes tváře a tykadla položí nad obočí. Čím víc vojáci uvnitř bojují a ničí, tím víc se motýl vpíjí do kůže a člověk má obličej rudý a bolavý. Právě výrazná vyrážka ve tvaru motýla je jedním z neklamných znaků, že vlk je na místě... Těch signálů je ale v těle víc, třeba bolavé klouby, zvýšené teploty, hubnutí, nebo nekonečná touha spát a spát, protože tělo samou únavou není schopno přijmout fakt, že by mělo něco dělat.

Takhle nějak to tedy je, když máte SLE čili lupus čili vlka. A i když to možná vypadá příšerně, dá se s ním žít v harmonii, je možné zvíře zkrotit a mít jej jen po svém boku jako takové varování, že je zapotřebí rovnováha a respekt jednoho k druhému. Stojí to trochu námahy, ale co ne? Během jednácti let, jimiž mě vlk provází, jsem se na něj podívala nesčetnými pohledy, zkusila to i ono, byla nahoře i dole, šťastná i smutná, prostě jako každý člověk s každou součástí svého života. Možná se mi podaří tohle nějak postupně do Vlčího blogu dostat, jednu vzpomínku za druhou propojit s nyní prožívaným a třeba pak někdo potká někoho vlčího a bude vědět...

PS: kdyby někdo chtěl vědět hned, tak třeba tady: http://www.lupusinky.estranky.cz/

Autor: Václava Medalová Hůdová | středa 23.5.2012 22:32 | karma článku: 29.70 | přečteno: 2323x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Robert Brinda

www.seznam.cz ???

Jsem starý zvědavec, takže se asi třikrát za den Seznamu na něco ptám. Zdůrazňuji: Většinou odpověď naleznu. Ale:

26.5.2019 v 12:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - fádnost a nuda v našem veřejném prostoru

V době, kdy jsou média chudá na originální myšlenky a vše je x-krát omleté, rozředěné, převzaté a ukradené, je těžké hledat inspirativní zdroje ve veřejném prostoru.

26.5.2019 v 9:06 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jan Tomášek

Zatčení v Nezamyslicích 1941

Pro mlynářskou rodinu Stratilových z Uherského Brodu znamenala zásadní osudový zlom okupace za druhé světové války. Není bez zajímavosti, že tato rodina byla spřízněna s rodinou pozdějšího generála a prezidenta Ludvíka Svobody.

26.5.2019 v 4:27 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jan Andrle

Noc s Hajajou

Už jsem nebyl nejmladší, ale tělo ještě sloužilo, tak jsem si chtěl užívat života. Čerstvě osamocen, eufemisticky řečeno svobodný (ale se závazky). No, co by kdo mohl namítat!

25.5.2019 v 23:02 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 175 | Diskuse

Beata Krusic

Je pan Šarapatka ubožák?

Miloš Zeman, kromě jiného - (nyní tiskem propíraného), řekl před dvěma lety v pořadu Jaromíra Soukupa - šéfa TV Barrandov, že je pan Zdeněk Šarapatka ubožák. J. Soukup zmínil, že on sám jej z TV Barrandov kdysi vyhodil.

25.5.2019 v 21:35 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 911 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 989
Jsem asi samotářka...

Najdete na iDNES.cz